2019 Sarasota Film Festival American Factory Books featured Festivals Guest Artist Her Smell In Fabric Mike Wallace Is Here News Phil Sarasota Film Festival Sarasota Film Festival 2019 To The Stars

Sarasota Film Festival 2019 – Full Lineup Including ‘American Factory’ & ‘Her Smell’ • AwardsCircuit.com by Clayton Davis

Sarasota Film Festival 2019 - Full Lineup Including 'American Factory' & 'Her Smell' • AwardsCircuit.com by Clayton Davis

The Sarasota Movie Pageant has develop into a must-attend spring movie pageant for Florida cinephiles. With dozens of indie hits over the previous 5 years, it has labored itself into a pleasant post-Sundance cease for unbiased cinema. The group has embraced the humanities, and the town has develop into a thriving movie scene and a staple of the town. Right now, the 2019 Sarasota Movie Pageant introduced their full slate, and there are many narrative and documentary options to be excited to observe.

This comes simply a short while after the opening movie “Mike Wallace Is Right here” and Closing Night time Movie “Phil” have been introduced final week. With our personal Senior Contributor, Mark Johnson attending the pageant as a Jury Member, we’re excited to convey you the complete listing. Verify under for the options attending Sarasota Movie Pageant 2019.

Full Sarasota Movie Pageant 2019 Movie Slate Under:

OPENING NIGHT FILM

“Mike Wallace Is Right here” (USA) – Director Avi Belkin

CLOSING NIGHT FILM

“Phil” (USA) – Director Greg Kinnear

COMMUNITY SCREENINGS

  • “Trafficking Answer” (USA) – Director Invoice Mosher
  • “Invisible…Poverty, Hope and the American Dream” (USA) – Director Charles Clapsaddle and Durand Adams
  • “Swing Time in Limousin” (FRANCE) – Administrators Dilip Varma, Dominique Varma

SENSORY FRIENDLY SCREENING

“Inventing Tomorrow” (USA) – Director Laura Nix

CENTERPIECE

“The Tomorrow Man” (USA) – Director Noble Jones

SPOTLIGHT FILMS

  • “All There Is: A Circus Story” (USA) – Director Carlos Pagán
  • “Visitor Artist” (USA) – Director Timothy Busfield
  • “Assembly Gorbachev” (UK, USA, Germany) – Director Werner Herzog
  • “Ophelia” (USA, UK) – Director Claire McCarthy
  • “Pahokee” (USA) – Director Patrick Bresnan, Ivete Lucas
  • “To the Stars” (USA) – Director Martha Stephens

NARRATIVE COMPETITION

  • “In Material” (USA) – Director Peter Strickland
  • “Mild From Mild” (USA) – Director Paul Harrill
  • “Lengthy Day’s Journey Into Night time” (China, France) – Director Gan Bi
  • “Sister Aimee” (USA) – Administrators Samantha Buck, Marie Schlingman
  • “The Third Spouse” (Vietnam) – Director Ash Mayfair
  • “Too Late to Die Younger” (Chile, Brazil, Argentina, The Netherlands, Qatar) – Director Dominga Sotomayor

DOCUMENTARY COMPETITION

  • “American Manufacturing unit” (USA) Administrators: Steven Bognar, Julia Reichert
  • “Halston” (USA) – Director Frédéric Tcheng
  • “Honeyland” (Republic of Macedonia) – Administrators Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
  • “The Hottest August” (USA) – Director Brett Story
  • “Midnight Household” (Mexico)- Director Luke Lorentzen
  • “Midnight in Paris” (USA)- Administrators James Blagden & Roni Moore

INDEPENDENT VISIONS COMPETITION

  • “Diamantino” (Portugal, France, Brazil) – Administrators Gabriel Abrantes, Daniel Schmidt
  • “MS Slavic 7” (Canada) – Director Sofia Bohdanowicz, Deragh Campbell
  • “One Man Dies a Million Occasions” (USA) – Director Jessica Oreck
  • “The Plagiarists” (USA) – Director Peter Parlow
  • “Shoot the Moon Proper Between the Eyes” (USA) – Director Graham Carter
  • “The World Is Filled with Secrets and techniques” (USA) – Director Graham Swon

NARRATIVE FILMS

  • “Asako I & II” (Japan, France) – Director Ryûsuke Hamaguchi
  •  “August at Akiko’s” (USA) – Director Christopher Makoto Yogi
  • “Belmonte” (Uruguay, Spain, Mexico) – Director Federico Veiroj
  • “BFF Courier” (Hong Kong) – Director Rannes Man
  • “Bolden” (USA) – Director Dan Pritzker
  • “A Bread Manufacturing unit” (USA) – Director Patrick Wang
  • “Chained for Life” (USA) – Director Aaron Schimberg
  • “Penalties” (Slovenia, Austria) – Director: Darko Stante
  • “An Elephant Sitting Nonetheless” (China) – Director Bo Hu
  • “Epiphany” (USA) – Director Koula Sossiadis Kazista  *WORLD PREMIERE*
  • “Feral” (USA) – Director Andrew Marvel
  • “Go Again to China” (USA) – Director Emily Ting
  • “Ham on Rye” (USA) – Director Tyler Taormina
  • “Her Odor” (USA) – Director Alex Ross Perry
  • “In Love & Struggle” (Denmark, Germany, Czech Republic) – Director Kasper Torsting
  • “In My Room” (Germany, Italy) – Director Ulrich Köhler
  • “THE MANCHURIAN CANDIDATE (1962)” (USA) – Director John Frankenheimer
  • “Pink Joan” (UK) – Director Trevor Nunn
  • “Redemption” (Israel) – Director Joseph Madmony, Boaz Yehonatan Yacov
  • “Shoelaces” (Israel) – Director Jacob Goldwasser
  • “Summer time Night time” (USA) – Director Joseph Cross
  • “Surviving Lunch” (USA) – Director KT Curran
  • “Tel Aviv on Hearth” (Luxembourg, Belgium, Israel, France) – Director Sameh Zoabi
  • “Upstream (Stroomop)” (South Africa) – Director Ivan Botha
  • “We Are Grateful” (South Africa) – Director Joshua Magor

DOCUMENTARY FILMS

  • “Afterward” (USA) – Director Ofra Bloch
  • “All the time in Season” (USA) – Director Jacqueline Olive
  • “América” (USA) – Administrators Eric Stoll and Chase Whiteside
  • “Cassandro The Exotico!” (France) – Director Marie Losier
  • “The Chilly Blue” (USA) – Director Erik Nelson
  • “Cooked: Survival By Zip Code” (USA) – Director Judith Helfand
  • “David Amram: The First 80 Years” (USA) – Director Lawrence Kraman
  • “The Disappearance of my Mom” (Italy) – Director Beniamino Barrese
  • “Dream of a Metropolis” (USA) – Director Manfred Kirchheimer
  • “The Finish of Worry” (The Netherlands) – Director Barbara Visser
  • “Florida Water” (USA) – Director Hazel Katz
  • “Fly Like a Woman” (USA) – Director Katie McEntire Wiatt
  • “The Grand Weird” (USA) – Director Jodie Mack
  • “HAIL SATAN?” (USA) – Director Penny Lane
  • “I Can’t Inform You How I Really feel” (USA) – Director Su Friedrich
  • “The Picture You Missed”  (France, Eire, USA, UK) – Administrators Donal Foreman
  • “Inventing Tomorrow” (USA) – Director Laura Nix
  • “Los Reyes” (Chile, Germany) – Director Bettina Perut & Iván Osnovikof
  • “Lovesick” (USA, India) – Administrators Ann S. Kim, Priya Giri Desai
  • “Making Montgomery Clift” (USA) – Administrators Robert Anderson Clift, Hillary Demmon
  • “Marceline. A Lady. A Century” (USA) – Director Cordellia Dvorák
  • “Miles Davis: Delivery of the Cool” (USA) – Director Stanley Nelson
  • “Museum City” (USA) – Director Jennifer Coach
  • “Nailed It” (USA) – Director Adele Pham
  • “New Homeland” (USA) – Director Barbara Kopple
  • “One Baby Nation” (China, USA) – Director Nanfu Wang
  • “Energy Meri” (Australia) – Director Joanna Lester
  • “The Largest Little Farm” (USA) – Director John Chester
  • “Toni Morrison: The Items I Am” (USA) – Director Timothy Greenfield-Sanders
  • “Properly Groomed” (USA) – Director Rebecca Stern
  • “Yours in Sisterhood” (USA) – Director Irene Lusztig
  • “Life After Life” (USA) – Director Christopher Boulton
  • “The Unicorn” (USA) – Administrators Isabelle Dupuis & Tim Geraghty

SHORTS PROGRAMS

SHORTS 1: ANIMATED COMPETITION

  • “ANIMATION GENERAL” (USA) – Director: Sawyer Geffert
  • “ATTACK OF THE POTATO CLOCK” (USA) – Director: Ji younger Na, Victoria Lopez
  • “GRANDMA’S PIE” (USA) – Director: Camilo Castro, Ricardo San Emeterio
  • “LOG BOY” (USA) – Director: Fernando Puig
  • “MIND GAMES” (USA) – Director: Jiaqi Yan
  • “MOVED TO TIERS” (USA) – Director: Avery Herzog
  • “MUSHROOM PARK” (USA) – Director: Timothy Rauch
  • “REBOOTED” (USA) – Director: Sagar Arun, Rachel Kral
  • “THE ROSE GARDEN” (USA) – Director: Jessica Stanley, Nina Gerstenhaber
  • “TWO BALLOONS” (USA) – Director: Mark C. Smith
  • “THE WHEEL TURNS” (USA) – Director: Sang Joon Kim
  • “ZOMBIE TIME” (USA) – Director: Alfonso Fulgencio

SHORTS 2: DOCUMENTARY COMPETITION

  • “COLLEGE BOUND” (Not Specified) – Director: Blair Getz Mezibov
  • “THE HEAD & THE HAND” (Canada) – Director: Marc Serpa Francoeur
  • “HINGAKAWA” (USA) – Director: Luanne Dietz
  • “NISEI BOWL” (USA) – Director: Alli Nakamura

SHORTS three: DOC 1

  • “DIVULGE” (USA) – Director: Haven Nutt
  • “DOUBLE EXPOSURE” (USA) – Director: Tom Wagner
  • “IT’S NOW OR NEVER: A RACE TO SAVE COLONEL PARKER’S COMPLEX” (USA) – Director: Austin Daniel Blasingame
  • “LUMPKIN, GA” (USA) – Director: Nicholas Manting Brewer
  • “MINING PHOSPHORUS” (USA) – Director: Alan Toth
  • “THE MINORS” (USA)- Director: Robert Machoian

SHORTS BEFORE FEATURES

  • “CINEMATOGRAPHER” (USA) – Director: Demi Waldron
  • “LA CARTOGRAPHE” (USA) – Director: Nathan Douglas
  • “NORMAN NORMAN” (Canada) – Director: Sophy Romvari
  • “TRAFFICKED IN PARADISE” (USA) – Director: Olivia Wilson
  • “THE TOUR GUIDE” (USA) – Director: Joshua Seftel

SHORTS four: DOC 2

  • “ALL SKINFOLK AIN’T KINFOLK” (USA) – Director: Angela Tucker
  • “CPL. BRITTANY JACKSON’S SMILE” (USA) – Director: Lev Pakman
  • “ONE OCEAN” (USA) – Director: Anne de Carbuccia
  • “SOME CALL IT A CONSPIRACY: A MALCOLM LONDON STORY” (USA) – Director: David Huzieran
  • “LOVE SPOKEN” (USA) – Director: Andrea Navedo
  • “STILL PLAYS WITH TRAINS” (USA) – Director: Ross Kauffman

SHORTS 5: MIDNIGHT SHORTS

  • “ATOMIC SPOT” (France) – Director: Stephanie Cabdevila
  • “DIG YOUR OWN GRAVE” (USA) – Director: Kirk Larsen
  • “HERE THERE BE MONSTERS” (Australia) – Director: Drew Macdonald
  • “INVADERS” (UK) – Director: Daniel Prince
  • “STOCKDALE” (USA) – Director: Kirk Larsen
  • “ON THE DAY YOU WERE BORN” (USA) – Director: Duke Doyle
  • “POSSESSIONS” (USA) – Director: Zeke Farrow
  • “SANTA STEIN” (USA) – Director: Ben Edelman
  • “SEXY TOYS FROM MY KITCHEN” (USA) – Director: Ann Robinson-Berger
  • “THE SHIPMENT” (Canada) – Director: Bobby Bala
  • “SKIN OF MAN” (USA) – Director: Jimmy Joe Roche
  • “SUMMER VACATION” – (USA) Director: Peter Collins Campbell

SHORTS 6: NARRATIVE COMPETITION

  • “15 MINUTES” (USA) – Director: William Bearyman
  • “ALL THESE CREATURES” (Australia) – Director: Charles Williams
  • “CRUDE OIL” (USA) – Director: Christopher Good
  • “EDITH AND HENRY” (USA) – Director: Clémence Lebatteux
  • “HOW DOES IT START” (USA) – Director: Amber Sealey
  • “LAVENDER” (USA) – Director: Matthew Puccini

SHORTS 7: NARRATIVE 1

  • “ATLANTIC CITY” (USA) – Director: Justin Crowell
  • “BAGGAGE” (USA) – Director: Amos Vernon
  • “FAULT” (USA) – Director: Eric Ian Goldberg
  • “PUNTA CANA” (USA) – Director: Andree Ljutica
  • “HOW IS THIS THE WORLD” (USA) – Director: Sadie Rogers
  • “ME TIME” (USA) – Director: Iyabo Boyd
  • “NOBODY LIKES YOU AS MUCH AS I DO” (USA) – Director: Jerzy Rose
  • “GEEBLE: A SHORT FILM” (USA) – Director: John Jeffrey Martin

SHORTS eight: FLORIDA SHOWCASE 1

  • “ASIA A” (USA) – Director: Andrew Reid
  • “THE C3 PROJECT” (USA) – Director: Tyler McCool, Ria Cooper
  • “HASTI JOON” (UK) – Director: Sara Karimipour
  • “THE ORTHODONTIST’S SON” (USA) – Director: Stephen Musumeci
  • “ROAD TO ZION” (USA) – Director: Andrew Reid
  • “SHARING DAD” (USA) – Director: Jessika Ward

SHORTS 9: FLORIDA SHOWCASE 2

  • “BARELY INSPIRED” (USA) – Director: Bob Bouland, John Wilbur
  • “THE BEST MAN” (USA) – Director: William Hennessey, Amity Hoffman
  • “EXTRA CREDIT” (USA) – Director: Victoria Silva
  • “HIEROPHANY” (USA) – Director: Kevin Contento
  • “PORTRAIT OF A SUPERHERO” (UK, USA) – Director: Tony Armer
  • “SIX DEGREES OF SARASOTA” (USA) – Director: Alix Redmonde

SHORTS 10: FLORIDA SHOWCASE three

  • “THE GUIDE” (USA) – Director: Felipe V Ferrufino
  • “LOWLAND KIDS” (USA) – Director: Sandra Winther
  • “LUIGI’S IS NOT CLOSING” (USA) – Director: Toni Cacciatore Feldmann
  • “SHARED LIST” (USA) – Director: Rory Smith
  • “SLEEP OF THE ABYSS” (USA) – Director: John Lagerholm
  • “TIME’S UP” (USA) – Director: Brian Mills

SHORTS 11: NYU SHORTS

  • “ABANDONED” (USA) – Director: Carter Tate
  • “ALIENTOLOGISTS” (USA) – Director: Tyler Rabinowitz
  • “A HANDFUL OF DUST” (USA) – Director: Grayson Whitehurst
  • “LOOP” (USA) – Director: Kamila Daurenova
  • “MARIPOSAS” (USA) – Director: Adrian Carey
  • “MATA LAYA PATA” – (USA) – Director: Kevin Vu
  • “SAN MIGUEL” (USA) – Director: Cris Gris
  • “SARGE’S LETTER” (USA) – Director: Brian Ryu

SHORTS 12: YOUTHFEST eight+

  • “FOR KEEPS” (USA) – Director: Vicky Wight
  • “LULLABY THEORIES: BABIES & BABIES & BABIES” (USA) – Director: Clara Lehmann, Jonathan Lacocque
  • “ARE WE HERE? (ARE WE IN COLOR?)” (USA) – Director: Natalie A Palumbo
  • “CLUES & SOCKS” (USA)- Director: Jonah Safer
  • “ANNIE & CAROLA MY BEST FRIEND” (USA) – Director: Myriam Ballesteros
  • “LOSER LEAVES TOWN”  (USA) – Director: Mark Nickelsburg
  • “THE BLUES CRAB”  (USA) – Director: Ari Rubenstein
  • “GOODBYE FRIEND OF MINE” (USA) – Director: Stephanie Pasternak

SHORTS 13: THROUGH WOMEN’S EYES 1

  • “ATHENA: GODDESS OF HEROIC ENDEAVOR” (USA) – Director: Chris Hollo
  • “GLORIA’S CALL” (USA) – Director: Cheri Gaulke
  • “A GREAT RIDE” (USA) – Director: Deborah Craig, Veronica Duport Deliz
  • “SAFE SPACE” (UK) – Director: Ben S. Hyland

SHORTS 14: THROUGH WOMEN’S EYES 2

  • “AYA” – (Tunisia, France, Qatar) – Director: Moufida Fedhila
  • “CC” (Canada) – Director: Kailey Spear & Sam Spear
  • “FIRST DISCO” (Eire) – Director: Helen O’Reilly
  • “KITCHEN SINK CLASSIC” (UK) – Director: Lauren Shein
  • “LILY” (USA) – Director: Yingli Cheng

SHORTS 15: THROUGH WOMEN’S EYES three

  • “DUCK DUCK GOOSE” (Canada) – Director: Shelley Thompson
  • “GETTING STARTED”  (USA) – Director: Andrea Meyerson
  • “A LAND SHAPED BY WOMEN” (Iceland, France, Austria) – Director: Anne-Flore Marxer
  • “NO PLACE” (UK, Eire) – Director: Laura Kavanagh
  • “SHADOW LIFE: SHINING THROUGH COLORISM AND DEPRESSION” (USA) – Director: Miranda Kahn

What do you consider the Sarasota Movie Pageant lineup? Allow us to hear your ideas within the feedback under!  

About the author

Admin